Inspire-verkoston 3. vuosikokous

Inspire-verkoston 3. vuosikokous pidettiin tänään keskiviikkona 1. kesäkuuta 2011.

Tässä kokouksen aikana kirjoittamani muistiinpanot.

Katsaus 2. toimintakauteen

Verkoston toiminta, tulokset ja palaute
Antti Rainio, Inspire-sihteeristö, MML

Inspire-direktiivin etenminen: Metatietoja 189 aineistoista ja 13 palvelusta, valtion vs. kunnat 50/50. WMS-palveluissa yli 150 karttatasoa. Noin 10 kuntaa on myös julkaissut WMS-palveluja.

Palautetta: tavoitteet eivät ole aivan selkeitä. Täsmäprojekteja toivotaan. Työryhmätyötä on pidetty tärkeänä. Koulutusta ja tiedon jakamista pidetään hyvin tärkeänä.

Kansallinen paikkatietostrategia julkaistiin 2. toimintakautena. Tekeminen oli 1. toimintakaudella. Nyt toimeenpano menossa.

Työryhmät ovat kokoontuneet säännöllisesti. Tuloksiakin on jotkut saaneet. Omasta mielestäni kaikkien hienoin saavutus oli paikkatietojen hyödyntämisestä tehty raportti: Paikkatiedon hyödyntäminen Suomessa 2010, Osa I, Julkishallinnon organisaatiot.

Ohjausryhmä on valmistellut uuden toimintasuunnitelman, joka hieman muuttaa verkoston toimintaa.

Tiedontuottajien toiminta verkostossa
Paikkatietotuotteet ja harmonisointi -työryhmän vetäjä Riitta Teiniranta, Suomen Ympäristökeskus

Tiedontuottajat ovat hyvin erilaisia. Joillakin tiedot syntyvät osana prosesseja, toisten perustehtävä on tuotta paikkatietoaineistoja. Tietopolitiikat ovat hyvin erilaisia.

Miksi kannattaa osallistua: oppiminen, mahdollisuus vaikuttaa toimintamalleihin, vertaiskeskustelut ja parhaat käytännöt, Inspire-toimeenpanon seuraaminen.

Miksei ole osallistuttu: Inspire-toteutus on alkuvaiheessa, resurssipula, oma organisaatio ei vielä ymmärrä paikkatietojen merkitystä, painotus Inspire:ssä, hyödyt havaittavissa vasta pitkän ajan päästä.

Haasteita: tietotasoissa eroja, resurssien vähyys, Inspire terminologia ja lainsäädäntö, Inspire-velvoitteiden toteutus vaatii aikaa

Verkosto = käyttäjät. Riittääkö innostus / ihmiset useimpiin verkostoihin (Inspire / ProGIS). Tähän voisi sitten lisätä vielä ne n kpl maanmittausalan yhdistystä, joissa on lienee jo akuuttia pulaa henkilöistä.

Yritysten toiminta verkostossa
Verkoston varapuheenjohtaja Juha Saarentaus, Sito-yhtiöt

Odotukset olivat kovat muutama vuosi sitten. Odotukset eivät ole täyttyneet nyt muutaman vuoden sisällä. Nyt paikalla 30, pari vuotta sitten sali oli täynnä.

Kysely yrityksille paikkatietojen hyödynnettävyydestä kertoi pääasiat: yksityisyyden suoja ei rajoita, erilaiset käyttöehdot ovat yksi suurimmista esteistä.

Yrityksiä paikalla 4+1. Neljä ovat ohjausryhmän jäseniä ja paikalla kohteliaisuudesta 😉

Keskustelu oli aika kipakkaa. Kertoo siitä, että näkökulmat ovat hyvin kaukana toisistaan. Suuri kipupiste on julkisen hallinnon ydintehtävien määrittely ja sitä tukevien tukitoimintojen järjestäminen. Kun nämä asiat on määritelty, niin sitten on helppo miettiä mitä tehdään itse ja mitä ostetaan / hankitaan ulkopuolelta. IMHO

Tutkimuksen ja koulutuksen näkökulma verkoston toimintaan
Paikkatietoinfrastruktuurin hyödyntäminen -työryhmän vetäjä
Jaana Mäkelä, Aalto yliopisto

Hyvä näköalapaikka kansalliseen paikkatietoinfrastruktuurin. Materiaalia opetuksen tueksi: Inspire-pikaopas, Case-esimerkit, paikkatietoikkuna.

Tuotu tutkimuksellinen näkökulma ja tutkimusmenetelmät ongelmien tarkasteluun ja analysointiin.

Verkosto voisi viestiä paikkatietojen hyödyntämismahdollisuuksista, laajentaa aineistojen käyttöä tutkimuksessa sekä nostaa kansallisia tutkimusaiheita esiin.

Kolmannen toimintakauden toimintasuunnitelma

Alustava toimintasuunnitelma oli luettavissa jo etukäteen.

Toimintamalli muuttuu, tässä yksi kuva eri toimijoiden rooleista:

Toimintasuunnitelmasta oli kysely, joitakin huomioita:

  • Inspire-verkosto jatkaisi vuoteen 2013.
  • Toiminnan jatko (ProGIS?) oli jakanut vastauksia
  • Tärkein tehtävä olisi koota ja jakaa tietoa Inspire:n toimeenpanosta
  • Strategian päivittäminen vuonna 2013

Vastaajia oli ollut 17, joten ei kovin kattavaa.

Äänestykset sähköisellä välineellä alkavat nyt. Alkuun oli vaan lämmittelyä…

  • Koska Inspire-verkoston toiminta päättyisi? Kesä 2013 voitti (13 kpl). Yksi ääni kesä 2011, kuka pkle? Tai ei taida olla vaikea arvata aikaisemmin käydyn keskustelun kuka äänesti.
  • Toiminnan jatkajana ProGIS? Täysin samaa mieltä (6 kpl), mutta äänet hajaantuvat kaikkiin luokkiin.
    Miten järjestetään rahoitus? Arvio verkoston pyörittämisen kustannuksista on vähintään 50k euroa, hyvää toiminnantukea saisi 100k – 150k eurolla. Ei välttämättä mahdoton rahasumma kerättäväksi eri toimijoilta.
  • Tärkein tehtävä: Jakaa tietoa Inspiren säädöksistä ja ohjeista (11 kpl)
  • Toiminnan muoto: Tapahtuman valmisteluun painottuva työryhmätyö voitti ylivoimaisesti (20 kpl). Äänestäjiä yhteensä 25 kpl.
  • Tärkein työryhmä: Yhteistyö (8 kpl) ja hyödyntäminen (7 kpl).

Toimintasuunnitelmaan lisätään vielä tarkennus tehtävien siirrosta ProGIS ry:lle. Ohjausryhmän tehtäväksi jätettiin selvittää kuinka siirtäminen voitaisiin tehdä sekä kuinka rahoitus hoidetaan.

Inspire-verkoston vastuuhenkilöiden valinta

Mielenkiintoisin anti oli tietysti jätetty viimeiseksi. Inspire-verkoston toiminta on täysin riippuvainen oikeista henkilöistä. MML:n henkilöitä oli ehdotettu, mutta he eivät ole käytettävissä tehtäviin.

Äänestyksen tulokset olivat seuraavat:

Puheenjohtaja

Riitta Teiniranta, Suomen ympäristökeskus: 14 ääntä
Juha Tiihonen, Liikennevirasto: 12 ääntä

Infrastruktuuri -valmisteluryhmä
Kari Mikkonen, Paikkatietokonsultit, vetäytyi
Juha Tiihonen, Liikennevirasto, valittiiin

Yhteistyö -valmisteluryhmä

Matti Holopainen, Suomen kuntaliitto, 2 ääntä
Kari Mikkonen, Paikkatietokonsultit, 22 ääntä

Hyödyntäminen -valmisteluryhmä

Katariina Hilke, Turun kaupunki, valittiiin

Osaaminen -valmisteluryhmä

Outi Hermans, Helsingin kaupunki, vetäytyi
Lassi Lehto, Geodeettinen laitos, 7 ääntä
Tuuli Toivonen, Helsingin yliopisto, 14 ääntä

Varapuheenjohtajat
Ensin äänestys varapuheenjohtajien määrästä: äänet tasan, joten puheenjohtajan äänellä otetaan vain yksi varapuheenjohtaja.

Pekka Sarkola, Poscon Oy, 10 ääntä
Antti Vertanen, maa- ja metsätalousministeriö, 16 ääntä

Advertisement

Posted on 01.06.2011, in Tapahtumat and tagged , . Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: