Paikkatietoja blogi taivaalla

Blogiton tammikuu lienee ohi. Missä lienee syy, että ei ole syntynyt kirjoitelmia. Pitää varmaan tyytyä lyhyisiin kirjoitelmiin, jotta tulisi tehtyä edes jokunen kirjoitus. Alle 140 merkkiset laitan viserryksinä, mutta ehkä ne pitemmät sitten tänne.

Miellyttävää on nähdä että suomalaiselle paikkatietojen blogi taivaalle on syntynyt uusia kirkkaampia tähtiä.

  • Maanmitta.us on Facebookin Maanmittaus yhteisö. Jos olet töitä vailla tai etsit uusia haasteita, niin tuonne tulee ainakin maanmittaukseen liittyvät työpaikat luettavaksi.
  • Vaatimattoman nimen on taas valinut Paikkatietojumala: ”Paikkatietoa luovasti. Tai sit ei”
  • Minulla olevien tietojen mukaan Paikkatietojumala ei asu Paikkatietotaivaassa. Vaikka sellaista tietoa vääräuskoiset välittävät. Tutkimattomia ovat herran tiet ja ilmeisesti osuuskunta-aate ei siihen kuulu.
Advertisement

Posted on 09.02.2015, in Yleistä. Bookmark the permalink. 2 kommenttia.

  1. Ylivoimaisesti mielenkiintoisin noista on ideansa puolesta PaikkatietoTaivas. Ensimmäisenä osuuskuntaan kannattaisi vaan liittyä jonkun, joka muuntaisi sen sivustot tyttömäisistä ammattimaisiksi. Ottaisi vaikka mallia näistä sinun sivuista, niin osuuskunnan uskottavuus kasvaisi jo eksponentiaalisesti. Tosin Mariahan on jo tainnut ottaa mallia rekisteröityään paikkatieto.eu -domainin itselleen.

    • Niin, itse käytän julkaisujärjestelmiä kun se on vain mahdollista. Suoraan HTML:n kirjoittaminen on vähän, hmm, työlästä. Mutta tietysti siinä pääsee asian ytimeen.
      Osuuskunta on mielenkiintoinen liiketoimintamalli, erityisesti uusi osuuskuntalaki mahdollistaa nykyaikaisen toiminnan.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: