Kaukokartoituspäivät 2009
Kaukokartoituskerho järjesti perinteiset kaukokartoituspäivät viime viikolla. Tänä vuonna päiviä oli laajennettu kattamaan Nordic -maat, virallinen nimi tapahtumalle oli Nordic Remote Sensing Days.
Osallistujamäärällä mitaten tilaisuutta voi pitää hyvin onnistuneena: osallistujalistalla oli 179 nimeä, joista reilut 30 oli ulkomailta. Esitelmiä oli runsaasti, parhaan kuvan saa ohjelmasta. Suurin osa esitelmistä on jo ladattavissa verkosta.
Tässä muutamia hajanaisia huomioita tilaisuudesta:
- Suomen panostus avaruustutkimukseen on pientä verrattuna Ruotsin ja Norjan panostukseen.
- Helmikuussa 2009 julkistetut Stolbergin raportti (alkuperäinen ja UM:n epävirallinen suomennos) pitää sisällään mielenkiintoisen ehdotuksen: pohjoismaille pitää saada oma merialueiden valvontasatelliittijärjestelmä. Tästä aiheesta ei sitten oltu kysytty mitään eri maiden asiantuntijoilta: Norja ja Ruotsin avaruushallinnot saivat tietää esityksestä vasta mediasta. Olisi tietysti hienoa saada oma satelliittijärjestelmä, mutta kustannus lienee miljardin euron luokassa.
- Ruotsalaiset ovat päättäneet arkistoida satelliittikuvia SACCESS-palveluunsa. Pohjoismaalaiset voivat käyttä palvelua ilmaiseksi, jos joku on nyt erityisen kiinnostunut Ruotsin satelliittikuvista. Ei olisi pahitteeksi, että Suomessakin arkistoitaisiin (ja jaettaisiin) satellittikuvia, kaupalliset toimijat tuskin tätä tekevät.
- Virolaiset menevät avaruuskilpailuissa ihan juuri suomalaisten edellä. ESTcube-1 on suunnitelmien mukaan radalla vuonna 2012. Kyllä hävettää, että suomalaiset eivät ole saaneet edes projektia pystyyn ( niin, Hutsat oli ja kuoli projektina 1990-luvulla, tätä ei lasketa). Hieman lohduttaa, että suomalaisia on mukana ja tehtävänä on testata Ilmatieteenlaitokselle kehitettyä ideaa.
- Professori Pellikka on saanut valmiiksi ”Remote Sensing of Glaciers” -kirjan. Taitaa olla ainoa suomalainen GIS alan englanninkielinen kirja. Tulossa näköjään myyntiin juuri ennen joulua, tästä kova paketti pukinkonttiin 😉
Suunnitelmissa on pitää näitä Nordic-tasoisia kokoontumisa myös tulevaisuudessa. Kiitos anteliaiden näytteilleasettajien, päätin käyttää perjantain taloushallinnollisiin toimintoihin, joten päätössanat jäivät kuulematta.
Posted on 26.10.2009, in Tapahtumat. Bookmark the permalink. Jätä kommentti.
Jätä kommentti
Comments 0